« Travanj 2024 »

Vrijeme za knjigu
Autor: Antonija Goja, 7. 11. 2023.

Učenici koji sudjeluju u natjecanju Čitanjem do zvijezda imali su zadatak pročitati popularni roman za mlade "Zeleni pas" autorice Nade Mihelčić. Ovaj lektirni naslov ostavio je poseban dojam na učenicu 5. razreda Ivnu Berlančić, koja je potaknuta pročitanim stvorila kratki tekst kojim predstavlja navedeni naslov. Ukoliko tražite preporuku za čitanje, Ivnina kolumna bit će vam savršeni poticaj. Cjeloviti tekst kolumne pročitajte pod "opširnije".

ČLANAK O MEDIJIMA

VRIJEME ZA KNJIGU

ZELENI PAS

SVE ŠTO BI VAS MOGLO ZAINTERESIRATI ZA OVU KNJIGU

Znate li za knjigu „Zeleni pas“? Ako ne znate, bacite se na čitanje ovog
članka. No nemojte misliti da je to jedna od onih djetinjastih knjiga od
sto ti njak stranica koje uvijek završavaju sa sretnim krajem kao
naprimjer: „Mali je Marko shvatio da je lagati ružno i nastavio sretno
živjeti Ne, mislim da prije petog razreda ne biste trebali čitati ovu
knjigu. To je knjiga u kojoj, dok ju čitate , suosjećate s likovima, navijate
za njih, a kada im se nešto loše dogodi imate grč u želudcu kao da se
vama nešto loše dogodilo.

O čemu se zapravo u knjizi radi?

U knjizi se zapravo radi o djevojčici koja vodi bilješke o svom privatnom životu. Zbog mnogobrojne obitelji ponekad se osjeća usamljeno. Njezina starija sestra prepustila se drogi pa tu dolazi i do raznih situacija i sukoba u obitelji.

Nemojte se sada uplašiti i odustati od čitanja, bez brige knjiga nije strašna. Kada počnete čitati knjigu shvatite kako vam je zapravo zanimljivo čitati svakodnevne događaje  neke, ostatku svijeta ne bitne obitelji. Možda dok čitaš pronađeš i sebe u nekom od likova. Ili pak shvatiš kako je ono kada misliš da samo tvo ja obitelj nije savršena kao ostale potpuno krivo.

Zašto pročitati ovu knjigu?

S obzirom na to da je knjiga izašla 2009. godine , uopće se ne spominju društvene mreže ili na primjer video i grice. A kad to znamo samo pomislimo: Pih, ovi još ni ne slut e da će jednog dana postojati mobiteli na kojima možeš bilo što a ne samo na zvati nekoga Onda se osjećamo cool zato što živimo u 2023. godini. Ali razmislite malo, možda je i bolje da toga u ovom romanu nema. Onda možete bolje suosjećati i shvaćati kako se određeni lik osjeća, zar ne? Nadam se da shvaćate što želim reći. Možda vam se čini da ja sad postavljam neka pitanja o kojima vi nemate pojma pa vas n e ću više s tim daviti. Sve ćete shvatiti kad pročitate ovu knjigu , i naravno ako ju pročitate jer to nije nužno i nitko vas na to neće tjerati ali zato sam ja tu da vas malo zainteresiram.

Uglavnom, ta djevojčica koja vodi bilješke od kojih se zapravo ovaj roman i sastoji ima tek petnaestak godina i shvaća da još nije potpuno zrela da bi neke stvari shvatila no uvrijeđena je što je roditelji u neke „važne“ razgovore ne žele uključiti . No to nije njen jedini problem, ima ih još, puno učenja u gimnaziji, gubitak najboljeg prijatelja, propali planovi i još mnogo takvih stvari.

E sad za kraj, znam da imate još jedno pitanje: Zašto se roman zove Zeleni pas i kakve veze ima s ovim pas koji je zelen? To vam neću reći, otkrit ćete ako pročitate ovu knjigu.